GUIDE TO RUNNING COSTS
Based on 32p per unit we have found the following average running costs
Oven – units per 24 hours
Temperature deg c | No of units used | Cost |
150 | 5 | 1.60p |
180 | 11.5 | £3.64 |
200 | 16.3 | £5.22 |
Hob
We have not specified running cost for the hob as there are no meaningful numbers due to the sporadic use of the hob once it is converted to electric. This is further complicated by each Rayburn having a differing amount / quality of insulation in the lids.